אמונות מגבילות והדרך להתמודד איתן

»
»
אמונות מגבילות והדרך להתמודד איתן

בניית אתרים למאמנים

האם אתה מוכן לקחת את עסק האימון שלך לשלב הבא? תן לנו לבנות עבורך אתר מותאם אישית שיציג את הכישורים הייחודיים שלך ויעזור לך למשוך לקוחות חדשים. לחץ כאן לקביעת פגישת ייעוץ ובוא נתחיל לבנות את האתר שלך עוד היום!

אמונות מגבילות הן מחשבות, אמונות או דעות מגבילות שאנו מאמינים בהן אשר מונעות מאיתנו להיות האני הטוב ביותר שלנו. הן מונעות מאיתנו להשיג מטרות, לקחת סיכונים ולהפוך לאדם שאנחנו רוצים להיות.

בפסיכולוגיה, אמונה מגבילה מוגדרת כ”רעיון קבוע או תפיסה שגויה הגורמת לאדם לראות את העולם בצורה מעוותת, מה שגורם לרוב לדפוסים רגשיים וקוגניטיביים של הגנה והימנעות נפשית.” אמונות אלו יכולות להיות על עצמנו, העולם והחיים. לדוגמה, אדם יכול להאמין שהוא לא מספיק יצירתי כדי לכתוב תוכן יצירתי.

בדרך כלל אפשר לזהות את האמונות המגבילות כאשר אנו אומרים לעצמנו “אני צריך”, “אני חייב” או “אני מוכרח”. בסופו של דבר, התוצאה היא בדרך כלל זהה: אנחנו נשארים תקועים באותו המקום שהמוח שלנו בנה לנו באופן לא מודע.

מאיפה באות האמונות המגבילות שלנו?

אמונות מגבילות הן מחשבות שמעכבות אותנו. אמונות מגבילות נוצרות לעתים קרובות בגיל הנעורים כאשר אנו בונים כיצד אנו רואים את העולם, מי אנו ומה אפשרי. המקורות של אמונות מגבילות משתנים מאדם לאדם.

באופן כללי, אמונות מגבילות נובעות בדרך כלל מכמה מקורות:

  • ישנם גורמים רבים ושונים שישפיעו על איך שתצא, כולל במה האמינה המשפחה שלך, או היכן אתה מרגיש מוערך. רעיונות אלה עשויים לגעת בנושאים כמו הקריירה שלך או איך להתנהג במסגרות חברתיות.

  • אתה תמיד יכול לסמוך על מורים ומרצים שיספקו לך את הידע שאתה צריך כשאתה הולך לבית הספר. עם זאת, לא כל החינוך שלך יגיע ממקורות משפיעים אלה. חברים ובני משפחה עשויים גם לספק תובנות על החיים, רעיונות לגבי איך העולם עובד ונקודות מבט לגבי עצמך. מגוון כזה של מקורות יכול להשפיע על האופן שבו אתה רואה היבטים שונים של החיים.

  • חוויות רעות יכולות להוביל אותך לפתח חשיבה שיכולה להקשות עליך באופן משמעותי להתאושש. הם יכולים להיבנות כמנגנון הגנה אשר משמש לעתים קרובות כאשר כל מצב שלילי חדש מופיע.

דוגמאות לאמונות מגבילות

אמונות מגבילות מבוססות בדרך כלל על הקונוטציה ש”ככה דברים עובדים”. זה נראה לעתים קרובות בביטויים כמו “אני לא…” או “…לא יכול”, ומתוך אמונה שלאדם אין שליטה על מצבו. עם זאת, ניתן לשנות אותן אם האדם רוצה לשחרר אותן.

אמונות אלו יכולות לכסות מגוון רחב של נושאים. ייתכן שיש לך אמונות מגבילות לגבי עצמך, היכולות שלך או הנסיבות שלך. ייתכן גם שיש לך אמונות מגבילות לגבי מה שאנשים אחרים יחשבו או יעשו בהתבסס על הפעולות שלך או מה מקובל מבחינה חברתית. ייתכן שיש לך גם אמונות מגבילות לגבי החיים בכלל ואיך דברים עובדים.

כמה דוגמאות שאולי שמעתם או אפילו חשבתם על עצמכם כוללות:

“אני לא ראוי שיאהבו אותי.”

“אני לא מספיק חכם/יפה/מוכשר”.

“לעולם לא יכולתי לפתוח עסק משלי.”

“אין לי מספיק זמן, ניסיון או משאבים כדי לממש את הרצונות שלי.”

“אני חייב להימנע מכישלון בכל מחיר.”

“לעולם לא כדאי לי להטיל ספק בסמכות.”

“אני זקן מכדי שיהיה לי זמן ללמוד משהו חדש.

“אני לא מספיק”

“זה מאוחר מדי לאמץ אורח חיים בריא יותר.”

“כל מערכות היחסים הרומנטיות מסתיימות בשברון לב.”

התגברות על אמונות מגבילות

אם יש לך אמונות מגבילות, יכול להיות שקשה לזהות אותן אבל הן לא פחות חזקות. החדשות הטובות הן שניתן להתגבר עליהם עם זמן וסבלנות. אבל כמו כל הדברים, לוקח קצת זמן עד שהתהליך עובד וחשוב לכבד את התהליך ולא למהר דרכו.

המפתח להתגברות על אמונות מגבילות הוא שיקוף, מודעות עצמית ומסגור מחדש. אתה צריך לא רק לזהות את האמונות המגבילות שלך ולקחת אחריות עליהן, אלא גם לשחרר אותן ולנסח אותן מחדש כדי להתקדם.

ישנן כמה דרכים שונות לכבוש את האמונות המגבילות שלך. הדרך הפשוטה ביותר היא לעקוב אחר התהליך שלב אחר שלב להלן. עם זאת, האמת היא שאף שיטה אחת לא תעבוד עבור כולם. עבור אנשים מסוימים, תהליך זה יעבוד ממש טוב, אך עבור אחרים הוא עשוי לקחת גישה שונה כמו טיפול, מדיטציה או שיטות שונות לשיפור עצמי.

בחר נושא שאתה רוצה לעבוד עליו

אמונות מגבילות יכולות להיות מגוון של דברים, אז תחילה בחר את הנושא שאתה רוצה לעבוד עליו.

לדוגמה, חשבו אילו אמונות אימצתם במהלך השנים שעשויות להשפיע על אופן הפעולה שלכם או למנוע מכם להשיג את המטרות שלכם. לחלופין, שיקלו כמה מהמחשבות ממוינות תחת נושאים אחרים, כגון חיי האהבה שלכם, חברות, קשרים משפחתיים וכספים. אתם יכולים גם לחשוב על בריאות או תחביבים ומחשבות כלליות על החיים והעולם.

אולי אתה מרגיש כמו איש עסקים הבטוח בעצמו, אבל כשמגיע הזמן לחיות לתוך הזהות הזו מבחוץ, אתה נאבק להתגבר על תסמונת המתחזה.

אם זה מרגיש מוכר, תהיו בטוחים – אתם לא לבד. החדשות הטובות הן שאתם יכולים לשנות את זה – המשיכו לקרוא כיצד לעשות זאת.

עשו רשימה של האמונות המגבילות שלכם לגבי הנושא הזה

ברגע שאתם בוחרים את הנושא שלכם, רשמו את כל האמונות המגבילות הרלוונטיות העולות בכם שאתם מרגישים שמשפיעות עליכם מדי יום.

  • מה עזר לכם בחלק הזה של חייכם?

  • במה השתמשתם כתירוצים בעבר?

  • לאילו דפוסים שמתם לב שאתם נוטים ליפול אליהם?

קחו זמן להעריך את התנהגותכם בעבר כאשר פעלתם באופן שלילי ומאיפה זה עשוי להגיע, נסו להיזכר באתגרים חוזרים ונשנים שעמדת בפני ומדוע זה קורה.

כולנו עשינו משהו שאנחנו מתחרטים עליו. לפעמים זה בגלל שלא ידענו איך להגיב ולפעמים זה בגלל דילמה מוסרית. חוסר שביעות רצון מהתנהגותנו בעבר יכולה להוביל לייאוש, בושה או אשמה. כאשר אנו מבינים מאיפה באה ההתנהגות, העבר הופך פחות מרתיע ויותר ניתן לניהול.

שיקלו כיצד האמונות המגבילות שלכם הגנו עליכם במהלך חייכם.

שאל את עצמך כיצד האמונה השפיעה על חייך עד כה. אילו בעיות זה פתר? או, איך זה עזר לך במצבים קשים? אולי תיזכר בתקופה שבה לא ויתרת בגלל אמונתך. אנחנו אוהבים להתייחס לעצמנו כקורבנות של האמונות המגבילות שלנו, אבל האמת היא שלעתים קרובות אנו מאמצים את האמונות הללו כי הן משרתות אותנו.

לעתים קרובות אנו נאחזים באמונות להגנה ולתחושת עליונות. הם גם יכולים לגרום לך להרגיש מוגן מפני כישלון, כי תמיד יש לנו את מי ומה להאשים אם דברים לא הולכים כמו שאנו רוצים.

טבע האדם הוא לחזור על דברים שנוח לו איתם, אבל זה יכול להוביל אותנו לתקיעות ולפחד מיציאה מאזור הנוחות שלנו. אם תזהו את האמונות המגבילות שלכם ותבחרו להתגבר עליהן או לפחות להתעמת איתן חזיתית, בסופו של דבר תוכלו לשנות אותם.

דחו את האמונות המגבילות שלכם, מסגרו אותן מחדש ובדקו אלטרנטיבות

לאחר ששקלת את ההקשר וההיגיון מאחורי אמונה מגבילה, שאל את עצמך, “מה אם אני טועה? מה אם זה לא נכון?” תחשוב על מה זה אומר ואיך ייראה העולם שלך. זכור מהן האמונות המגבילות בבסיסן – הן רק מחשבות או סיפורים שסיפרת לעצמך. זה לא בהכרח הופך אותם לנכונים.

לאחר מכן חשבו על כמה חלופות לאמונה המגבילה שלכם ותנסחו אותה מחדש לרעיון מעצים. לדוגמה, במקום לחשוב “זה מאוחר מדי לאמץ אורח חיים בריא יותר”, שנה אותו ל”לא חייתי אורח חיים בריא, אבל אני מוכן להתחיל עכשיו.”

הצד השני של המטבע בהחזרת הכוח שלך הוא הנכונות לבחון את האמונות המחודשות הללו בעולם האמיתי. לא תוכל להתגבר על האמונות המגבילות שלך אם לא תראה ראיות סותרות אמיתיות בהתנהגות שלך. אמנם אתה זה שיוצר את האמונות המגבילות שלך, אבל ההתנהגות שלך היא שמגבשת אותן. כמו כן, ההתנהגות שלך היא שתפריך אותם”.

כיצד ליצור ולתרגל אמונות חדשות: הצהרות

אמונות הן הבסיס למציאות שלנו. הם מעצבים איך אנחנו רואים את עצמנו, את העולם ואנשים אחרים.

אנו יוצרים אמונות על ידי חזרה על מחשבה או רעיון שוב ושוב עד שהם הופכים לחלק מהזהות שלנו. זו הסיבה שכל כך חשוב להיות מודעים למה שאנחנו חושבים עליו ולומר לעצמנו על בסיס קבוע.

כדי להתגבר על אמונה מגבילה, הגדירו מה אתם רוצים להשיג וזיהוי האמונות שמעכבות אתכם מיעדכם. לאחר מכן תרגלו התנהגויות חדשות עד שהן מושרשות בכם.

הצהרות חיוביות הבונות אמונות חדשות יכולות להיות דרך לחקור את תת המודע שלכם ולשנות את ההתנהגות שלכם. על ידי שימוש בהצהרות חיוביות, אתם בעצם מחווטים מחדש את המוח שלכם. אם תדברו על עצמכם בצורה חיובית ותחזרו על זה שוב ושוב לאורך זמן, תתחילו להאמין להם יותר ויותר.

חשיבה על נושאים כמו חוסר ערך, או כמה החיים קשים יכולה להיות משתקת. אחת הדרכים לנסות ולטפל בחוסר הביטחון הזה היא על ידי אתגר אותם באמירות חיוביות שעלולות לערער את המחשבות השליליות. לדוגמה, אם אתם מפקפקים עמוקות ביכולת שלכם להיות נאהבים, תוכלו לומר “אני בעל ערך ואדיב” בקול רם לעצמכם תוך מחשבה על הסיבות לכך.

זיכרו כי הצהרות העוסקות בחגיגת ההצלחות והחוזקות שלכם ותזכורת עצמית למה אתם מסוגלים הם אלו שיעזרו לכם להטמיע אמונות שבאמת יכולות לעזור לכם להשיג את כל מה שאתם מתכוונים אליו.

התחל לקבל לקוחות לעסק האימון שלך עם אתר מותאם אישית - קבע פגישת ייעוץ עכשיו

משוך לקוחות נוספים לעסק האימון שלך וקח את העסק לשלב הבא עם אתר אינטרנט מותאם אישית. הצוות שלנו יעבוד איתך כדי לבנות אתר שמשקף את הכישורים והמותג הייחודי שלך. אל תחכה, תזמן את שיחת הייעוץ שלך עכשיו ובואו נתחיל לבנות האתר שלך היום."
אמונות מגבילות
אהבתם? איזה כיף! אולי יעניין אתכם גם:
שתפו עם חברים:

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים?

אל תפספו תכנים חדשים ישירות אל האימייל שלכם

תוכן עניינים

קבע שיחת ייעוץ אסטרטגי