סוגי מדיטציה

»
»
סוגי מדיטציה

בחלק זה נלמד על סוגי מדיטציה שונים שבהם ניתן להשתמש. מדיטציה הפכה לתרגול אוניברסלי שנותן לאנשים דרך לטפח תחושה פנימית של שלווה ואושר. ישנן דתות רבות שמתרגלות מדיטציה, למרות שהן מתרגלות אותה בדרכים שונות ומסיבות שונות.

בעוד שחלקם מתרגלים זאת כדרך להתחבר לאלוהים ולהיות מסוגלים להקשיב לאלוהים בצורה ברורה יותר, אחרים משתמשים במדיטציה כדרך להגביר את רמות המודעות שלהם.

בין אם אתם מתרגלים מדיטציה כדי להתגבר על דיכאון ומתח, למצוא דרך לרפא ממחלות כרוניות, או למודעות עצמית, חיוני להכיר את סוג המדיטציה המתאימה ביותר לצרכים שלכם.

כל אחד יכול לתרגל מדיטציה, בכל מקום שהוא נוח לו. התרגול מוביל אותך לחוות רמות מוגברות של תודעה ומודעות עצמית, מה שמוביל לשורה של יתרונות שנידונו בפרק הקודם.

למידה כיצד לתרגל מדיטציה ביעילות יכולה לעזור לך להימנע ממתח, דיכאון וחרדה, וממוות אפשרי ממחלות הקשורות ללחץ.

תרגול קבוע של מדיטציה מאפשר לך להיכנס למצב תודעתי שבו אתה מסוגל לחשוב בבהירות, ללא התפיסות השליליות שמשפיעות לרוב על החשיבה שלך.

אין דרכים ספציפיות למדיטציה, וחלק מהתרגולים יכולים להיעשות תוך כדי תנועה, עיסוק בתנוחות יוגה שונות או פשוט ישיבה שקטה. זה חיוני שתמצא תרגול מדיטציה המתאים ביותר לצרכים שלך.

אתה גם רוצה לשקול את סוג המדיטציה

משלים את האישיות שלך כדי לספק לך נוחות משופרת.

להלן סוגי המדיטציה השונים שתוכלו לתרגל.

  • מדיטציית מיינדפולנס
  • מדיטציה ממוקדת
  • מדיטציה רוחנית
  • מדיטציה בתנועה
  • מדיטציה טרנסנדנטלית
  • מדיטציית מנטרה

כל אחד מסוגי המדיטציה הללו דורש מיומנות וידע לתרגול. אם אתה לא בקיא בתרגול המדיטציה, לא מומלץ לנסות את כולם.

חלקם, כמו המדיטציה הטרנסצנדנטלית, עשויים להכניס אתכם לרמות תודעה שכמתחילים, אולי אינכם מוכנים לעבד. כמתחילים, מומלץ להתחיל עם מדיטציית מיינדפולנס, שקל לנסות אותה.

סוגי מדיטציה: מדיטציית מיינדפולנס

מדיטציית מיינדפולנס מקורה בלימוד הבודהיסטי והיא אחת מצורות המדיטציה הפופולריות ביותר. זה כרוך בוויסות הנשימה. זה מוביל להפעלה של מערכת העצבים הפאראסימפתטית.

התהליך מתמקד בתשומת לב לנשימה ולמחשבות שעוברות במוחכם. יש לאפשר למחשבות שלך לזרום בחופשיות מבלי לצרף שום שיפוט. כאשר תתחיל לתרגל ולהתבונן במחשבותיך, תוכל להתחיל לזהות את הדפוסים המעורבים.

מדיטציית מיינדפולנס היא מושלמת עבור אלו הסובלים מדיכאון, חרדה ומתח מכיוון שהיא משפרת את המודעות שלך לרגע הנוכחי, וכתוצאה מכך רמות ריכוז מוגברות. במדיטציית מיינדפולנס, הנשימה יכולה לשמש כאובייקט לריכוז מוגבר. זה דורש ממך להיות ממוקד יותר בקצב ובתחושה של כוח החיים הבסיסי שלך.

כאשר אתה מתמקד בנשימה שלך, זה מאפשר לך להתחיל להתבונן ברגשות, מחשבות כשהן עוברות במוחכם ובתחושות הגופניות. אם אין לך מישהו שיכול להדריך אותך בתהליך, מדיטציית מיינדפולנס היא התרגול האידיאלי להתחיל כי אתה יכול לתרגל אותו באופן פרטי מכל מקום שאתה מרגיש בנוח.

מחקרים שונים הוכיחו שלעיסוק במדיטציית מיינדפולנס על בסיס קבוע במשך שמונה שבועות לפחות יש את הפוטנציאל לספק לכם תקופות ממושכות יותר של אושר ושלווה.

מדיטציית מיינדפולנס

סוגי מדיטציה: מדיטציה ממוקדת

מדיטציה ממוקדת היא תרגול של מיקוד תשומת הלב של האדם באובייקט נתון, צליל או כל גירוי אחר. זה כרוך בצורך להיכנס למיקוד מרוכז באמצעות שימוש בחושים.

אתה יכול לבחור להתמקד בנשימה שלך, לבהות בנר דולק, לספור חרוזים או להקשיב לצליל, כמו גונג. ההתמקדות צריכה להיות אינטנסיבית, גם כשאתה נשאר ברגע. מדיטציה ממוקדת עשויה להיראות קלה, אבל עבור אלה שרק מתחילים בדרכם, מיקוד תשומת לב מרוכז במשך תקופה יכול להיות אתגר.

אם המוח שלך רגיל לנדוד, אז אתה צריך לקחת שליטה ולהביא אותו לתרגול תוך כדי שאתה ממשיך להתמקד באובייקט. אם אתה מגלה שאתה נאבק בבעיות של ריכוז ומיקוד, אז זהו אחד מסוגי המדיטציה הטוב ביותר שאתה יכול לתרגל כדי להבטיח את התוצאות הרצויות שלך.

מדיטציה ממוקדת

סוגי מדיטציה: מדיטציה רוחנית

מדיטציה רוחנית מכוונת לשיפור תהליך התעוררות ומתורגלת לרוב עם הדתות המזרחיות הינדואיזם ודאואיזם. מדיטציה רוחנית מכוונת ליצירת שקט וחיבור עמוק יותר עם אלוהים או עם כוח החיים.

מאמינים שרוב הסבל נובע מהאמונה השגויה שאנו נפרדים מאלוהים. הוא חושב שעל ידי עיסוק במדיטציה רוחנית, אתה יכול ליצור קשר עמוק יותר, וכתוצאה מכך שלווה עמוקה יותר בתוך עצמך.

מדיטציה רוחנית כוללת שימוש באלמנטים שונים כמו לבונה, מור, אלגום, ארז וצורות אחרות של שמנים אתריים. האלמנטים נושאים משמעות דתית מסוימת ונחשבים כמגבירים את החוויות הרוחניות במהלך התהליך.

ניתן לתרגל סוג זה של מדיטציה בעזרת מדריך. זה מתאים למי שמחפש הארה רוחנית, רמות גבוהות יותר של תודעה ורמות מוגברות של מודעות. זה גם אידיאלי אם אתה מחפש תובנה והדרכה לגבי נושא או צמיחה רוחנית.

מדיטציה רוחנית

סוגי מדיטציה: מדיטציה בתנועה

אתה לא צריך לתרגל מדיטציה בתנוחת לוטוס בישיבה. אפשר ליהנות מתרגול המדיטציה תוך כדי תנועה.

מדיטציה בתנועה יכולה להיעשות תוך כדי הליכה ביער, גינון, תנוחות שונות או עיסוק בצורות שונות של תנועה.

במדיטציה תנועתית, אתה עוסק בתנועות תוך כדי מודעות לתנועות הגוף. אתה עדיין יכול להרגיש את ריח האוויר, את המתיחה של הרגליים בזמן שהן נעות, ואת קול הרגליים שלך כשהן צועדות על הקרקע.

מדיטציית תנועה מתאימה לאלו שמוצאים שמחה בתנועה ולאלו שנעשים חסרי מנוחה כשהם יושבים בשקט זמן רב מדי. מדיטציית תנועה מספקת לגופך מוצא לאנרגיה שלך תוך גירוי זרימת הדם והאנרגיה לתוך הגוף.

מדיטציה בתנועה גם משפרת את החקירה הרוחנית ויש לה דרך להחזיר את שיווי המשקל לנפש. כאשר המוח שלך נמצא במצב של חוסר שקט, כתוצאה ממתח או דיכאון, מדיטציה בתנועה יכולה להיות דרך אידיאלית לטפל הן בגוף והן בנפש.

מדיטציה בתנועה

מדיטציה טרנסנדנטלית

מדיטציה טרנסנדנטלית מתורגלת במטרה העיקרית של השגת שלווה ובריאות. זהו סוג מאוד פופולרי של מדיטציה וטומן בחובו הימנעות ממחשבות שמסיחות את הדעת כאשר אדם עוסק בנשימה.

זה מוביל למימוש מצב רגוע של מודעות. המדיטציה הטרנסנדנטלית מקורה במסורת הוודית ההודית, שגורמת לאדם לשבת בתנוחה נוחה בעיניים עצומות, תוך חזרה חרישית על מנטרה ספציפית.

מטרת השימוש במנטרה היא למקד את הנפש לתחושות גופניות שונות תוך שיפור הריכוז. בזמן שאתה במצב מדיטטיבי זה, המחשבות שלך ישתנו כשהן נרגעות. זה מוביל לכך שאתה יכול להתעלות מעל החושים הפיזיים.

ככל שהמודעות שלך מתעצמת יותר, אתה מסוגל להתחבר לאני העמוק יותר ולמודעות הטהורה שלך טוב יותר. זה מאוד מעצים ואנרגטי. זה מאפשר לך להגיע לרמה עמוקה של שקט מושלם ללא כל גבולות נפשיים.

בזמן שאתה נמצא במצב תודעה מסוג זה, אתה יכול לחוות מנוחה, שלווה ויציבות יחד עם שורה שלמה של יתרונות אחרים. סוג מדיטציה זה מתאים אם אתה סובל מכאבים כרוניים, דיכאון כרוני, לחץ דם גבוה ומצבים בריאותיים אחרים.

מדיטציה טרנסנדנטלית היא התרגול הנחקר ביותר מבחינה מדעית עם דוחות שונים המתארים את יעילותה. ניתן לתרגל מדיטציה טרנסנדנטלית בעצמך או בעזרת מדריך, במיוחד אם אתה חדש במדיטציה.

מדיטציה טרנסנדנטלית

מדיטציית מנטרה

זהו עוד סוג נוסף מסוגי המדיטציה שהפכה פופולרית וקשורה קשר הדוק לכמה תורות דתיות. מדיטציית מנטרה מתורגלת בדרך כלל במסגרת המסורת ההינדית והבודהיסטית.

זה כרוך בשימוש במילים, צליל או ביטויים שחוזרים על עצמם ומתורגלים מתוך כוונה לנקות את התודעה. השימוש במנטרה כדרך למדיטציה נפוץ גם בעולם החילוני. מילים פופולריות כמו “אומ”, הצהרות וביטויים שונים משמשים שוב ושוב עד שהתודעה שלך משתנה. אתה יכול לדבר את המנטרה בקול רם או חרישי, בכל דרך שתמצא הכי נוחה.

ישנן מנטרות רבות שניתן לפרש, בעוד שישנן כאלו שבהן הערכים שלהן מונעים מאיכות הצליל המופק כאשר המנטרה נאמרת. אתה יכול גם להאזין למנטרה במקום לדקלם אותה, והיא יכולה לבוא לידי ביטוי במהירות גבוהה או איטית.

אתה יכול אפילו להתאים את המנטרה לתחושות גופניות, נשימות או הדמיות מסוימות. כשמדובר במנטרות, דקלום מילה ייחודית אינו חשוב כמו הרטטים שנוצרים דרך הצליל.

תנודות קול עלולות לגרום לתאים בגוף לרטוט בתדר מסוים. זה התדר שיש לו פוטנציאל לבנות מחדש את המוח, מה שמביא לרמות גבוהות יותר של מודעות.

 

סוגי מדיטציה
אהבתם? איזה כיף! אולי יעניין אתכם גם:
שתפו עם חברים:

רוצים להתעדכן בתכנים חדשים?

אל תפספו תכנים חדשים ישירות אל האימייל שלכם

תוכן עניינים

קבע שיחת ייעוץ אסטרטגי